Aki nem növesztett még szakállat az nem is gondolja mennyi meló van vele. Ha te már tudod, akkor is belefuthatsz olyan dolgokba, ami miatt nem leszel elégedett a szakálladdal. Amennyiben a következőben találsz olyat, ami igaz rád, akkor törekedj a kijavítására, és garantáltan jobban fogod érezni magad a bőrödben!
1. Túl sokat mosod a szakállad
Minél többet mosod a szakállad, annál tisztább és jobb lesz? Hát nem. Az egyik alap hiba, amit elkövethetsz, hogy minden egyes nap mosod valamivel a szakállad. Akármennyire is természetes, és lágy dologgal mosod a szakállad, akkor is lesznek benne tisztító komponensek, amelyek érintkeznek a bőröddel és arcszőrzeteddel. Hatékonyan távolítják el a zsírt, olajat, port, egyéb koszt. Ez mind nagyon jó, viszont közben kimosod a bőröd által természetesen termelt zsírokat is. Például a faggyút, ami fontos részét képezi a bőr hidrolipid rétegének. Ahogy a faggyú túltermelés, úgy annak hiánya is képes kellemetlen tünetek produkálására. A fokozattan zsírhiányos bőr pirosodik és hámlik. Ezért ha egyébként egészséges vagy és a bőröd is az, akkor fölöslegesen ne rontsd el és ne mosd minden nap a szakállad! Mosni kell természetesen, hiszen a tiszta, egészséges bőr az alapja egy jó szakállnak, viszont ne vidd túlzásba! Heti 2x elegendő.
2. Hajra való termékeket használsz a szakálladra
A szakállmosó marketingfogás, ugyanolyan jó a hajsampon/tusfürdő!!! is... hallottuk már ezt párszor. Ezt általában olyan szerencsések mondják, akiknek tényleg semmi bajuk az arcbőrükkel, nem érzékenyek, (vagy nem veszik észre), vagy semmi bajuk az összetevőlistával. Illetve a legnagyobb csoport, akik nem próbálták még soha, nem is akarják, csak kampányolnak a bármilyen hajsampon mellett. Összehasonlítási alap nélkül viszont elég nehéz elítélni egyiket vagy másikat, nem? A szakállmosó létjogosultsága egyszerű különbségekből fakad. A fejbőr és az arcbőr különbözik egymástól. A haj és a szakáll is különbözik egymástól. Elég egy triviális vizsgálattal megállapítani. Megtapintod a hajad, majd a szakállad. Ugyanolyan? Persze, hogy nem. Egy jó szakállmosónak természetes alapanyagúnak kell lennie, nem tartalmaz erős vegyi anyagokat, illetve aki már próbált ilyesmit, az tudja, hogy kevésbé habzik, mint mondjuk egy hajsampon. Ezek mind azért vannak így, hogy a lehető legminimálisabbra csökkenjen az irritáció esélye és akkor se legyen semmi gond ha esetleg a szádba jut, amire szakállmosás esetén sor kerülhet. Sokan rájöttek már arra, hogy a szakállmosó, kondicionáló tényleg jobb hatást nyújt, mint a hajra való társaik, mivel nem szárítja ki az arcbőrt. Ez azért lehet, mert specifikusan szakállra lett kitalálva. Ráadásul egy mosó egy közepes szakáll esetében kb 3x annyi ideig kitart, mint egy nagy tubus hajsampon.
3. Piszkálod a szakállad
Direkt nem ezzel kezdtük a sort, nem akartunk lesokkolni egyből. Ez talán az a dolog, amivel szinte minden szakállas megszenved (bevallom én is). Tudatosan oda kell figyelni, hogy ne csavargasd, ne tépkedd! Mert bár nagyon jó kis pótcselekvés tv-zés, gondolkodás közben, iszonyatosan káros. Aki nem bír vele leállni és mindig ugyanazon a helyen tépkedni, foltos is lehet tőle a szakálla. De simán megfigyelheted, hogy ahol piszkálod, azon a helyen sokkal több a töredezett szál. Szóval vegyél a kezedbe bármi mást, egy fésűt, vagy tollat, vagy stresszlabdát, mindegy csak ne a szakállad legyen az elszenvedője! Itt bővebben olvashatsz az egyik legrosszabb szakállas szokásról.
4. Nem olajozod/túlolajozod a szakállad
Mint mindenben az élet más területein, itt is kerülni kéne a szélsőségeket. Ha nem használsz jó szakállolajat a bozontodra, azt úgyis észreveszed. Ugyanis tudod, milyen jó puha szokott lenni, nélküle pedig száraz, göndörödik, össze-vissza áll. Más szóval, nincs megfelelően hidratálva. Szakálltípustól, hosszúságtól függően napi 1x-2x olajozhatod. Bár nagyon egyszerű fél perces műveletről van szó, sokan elfelejtik az egyik fontos lépést. A bőrbe való masszírozást. A szakállolaj egyik fő tulajdonsága pedig, hogy hidratálja a bőrt is. Szóval hogyan kéne használni? Először is nyúlj a szakállad alá és a bőrödön oszlasd el az olajat, utána szakálladon, utána pedig egy fésűvel átfésülöd az egészet, hogy tényleg mindenhova eljusson az olaj. Ez a leghatékonyabb módszer. Mi történik ha egy fél üveg olajat ráküldesz a szakálladra? Igazából nem lesz jobb. Természetellenesen csillogni fog (zsíros hatást kelt), olajfoltos lesz a pólód, inged, olajos lesz a kijelződ telefonálás közben. Az olaj túladagolásnak semmi pozitív hozománya nincs.
5. Rosszul szárítod
A legjobb lenne, ha nem is kellene szárítanod, csak egyszerűen törölközővel átmennél rajta. Ha így szoktad, akkor gratulálok. Vannak akiknek muszáj szárítani, mert különben extrán göndörödik, egyszerűen elvész a formája. Nincs ezzel semmi baj, de ha forró levegővel 2cm-től szárítod 10 percig, az nem igazán tesz jót. Érdemes olyan hajszárítót beszerezni, amin állítani tudod a levegő hőmérsékletét. Közepes, de leginkább hideg fokozaton kellene operálnia, és ne tartsd olyan közel! Sok roncsolástól megkíméled így a szakálladat. Utána mindenképp használj szakállolajat, hogy a megfelelő nedvességtartalmat visszaállítsd!
+1 Fogalmad sincs mikor és hogyan kéne trimmelni
Pedig ez az a lépés, amit nem lehet kihagyni. Ha hagyod nőni a nagyvilágba, akkor hamar szembesülni fogsz vele, hogy a kellemetlen megjegyzések (hogy úgy nézel ki, mint egy hajótörött) valahol igaznak bizonyulnak, akármennyire is egészséges legyen a szakállad. Tudnod kell mi az a forma, amit szeretnél, és persze, hogy az a forma megvalósítható-e a szakálladból. Ha kevés szőrzeted van, nem nő az arcodon, vagy foltos, akkor is remek alternatívák kínálkoznak. Ebben tud segíteni neked a borbélyod. Ne akarj minden áron full szakállat! Viszont minden esetben kell időnként trimmelni, alakítani a formáját, hiszen mint tudjuk a szőrszálak nem egyenletes ütemben nőnek. Lehet az arcodon gyorsabban nőnek, és ha nem tartod karban, akkor elég hülyén néznek ki az oldalra növekedő, keszekusza szálak. Másik kritikus pont a nyaki résznél lévő kontúr. Kezdő növesztők, vagy állandóan közepes szakállat hordók figyeljenek erre! Sokan nagyon felnyírják és a kontúr szinte már az állnál van. Ne kövesd el ezt a hibát, mert nagyon viccesen (inkább bénán) néz ki egy szakáll alatti toka! Ha nem látod át a formáját, vagy nem mersz belenyúlni, keress egy jó borbély szalont, ahol profik veszik kézbe a bozontot!
Képek: google, beardcity