Találtad már magad egy csoport szakállas, tetovált ember körül a bárban vagy kocsmában? Ugye hogy ugye?
Úgy tűnik, hogy azon emberek száma, akik szakállat, bajszot növesztenek és tetováltatnak egyre csak nő és ennek valószínűleg oka van. Egy új tanulmány megpróbálja elmagyarázni, hogy bizony a szőrös, tetovált férfiaknak lehet valamiféle előnye a párkeresők világában.
Egy tanulmányban, amelyet az Evolution and Human Behavior-ben (Evolúció és Emberi Viselkedés) publikáltak, a Nyugat Ausztráliai egyetem kutatói 154 főemlős fajt vettek górcső alá és azt vizsgálták, hogy hogyan használják a fizikai „díszeiket” és „jelvényeiket” a kitűnés érdekében. A kutatók azt találták, hogy azok a hím főemlősök, melyek nagyobb, többszintű társadalomban élnek, rikító és sokszor szembetűnő markereket, azaz jelzőket használnak magukon, hogy jelezzék identitásukat, rangukat, dominanciájukat vagy vonzerejüket a nőstények felé.
A kutatók állítják, hogy ez helytálló az embereknél is. A szakáll és tetoválás egyaránt egy jelvény, amit a férfiak használnak, hogy versengjen a figyelemért. Minél nagyobb a verseny és a társkeresési medence (tehát a potenciális meghódítandók száma), annál hivalkodóbbnak kell lennie a férfiak szakállának, tetkóinak vagy piercingjeinek. Ezek a másodlagos szexuális vonások vagy tulajdonságok adnak nekünk előnyt és megnövelhetik pártalálási sikereinket.
Nagy csoportokban, ahol a csoportokban az egyedek idegenekkel vannak körül véve, szükség van valamilyen gyors, megbízható eszközre hogy felmérjük valaki erejét és kvalitását. Itt jönnek be ezek a kidolgozott díszek.
- mondja Cyril Grueter, a University of Western Australia vezető kutatója. Az emberek esetében ide tartoznak a fenotípusos kiterjesztések, mint a testmódosítás, testdekorálás, ékszerek és presztízs tárgyak.
Ez magyarázza a trendet is. Erre a „díszítésre” való hajlamunk egyre nőni látszik a szakáll elterjedésével. Egy 2010-es felmérés szerint az Y generáció 10 tagjából 4-nek van tetoválása és 4-ből 1-nek van piercingje valahol máshol a fülbeválóján kívül.
Természetesen a „jelvények” változnak a divat diktálta trendekkel. A tanulmány szerzője azt is megállapította, hogy az arcszőrzet, mint divat, hullámokban létezik. A szakáll és bajusz a brit férfiak között 1842-1971-ig virágzott, mikor kevesebb nő házasodott és a szakállat vonzóbbnak ítélték. – írja a theTelegraph a tanulmányt vizsgálva. Ha a szakáll effektusra kerül a sor, megállapítható, hogy akkor működik a legjobban, mikor az arcszőrzet nem számít normálnak. Egy 2014-es tanulmány szerint, minél átlagosabb a szakáll, annál kisebb a megkülönböztető és vonzó értéke. (talán ezért van, hogy mostanság már elkezdték festeni a srácok a szakállukat?)
Függetlenül a trendektől, egyedivé kell válnod a ruháiddal, ékszereiddel, szakálladdal, tetoválásokkal, piercingekkel, mert ez az egyetlen módja, hogy sikeres legyen a párkeresés, vagy egy új szexpartner megtalálása.
Szóval nyugodtan foglalj egy időpontot egy jó tetoválónál és dobd el a borotvát! A tudomány is azt mondja, hogy működik.
Forrás: mic.com